FIOŁEK TRÓJBARWNY, KAPUSTA WARZYWNA, KARCZOCH ZWYCZAJNY

FIOŁEK TRÓJBARWNY

Inaczej viola tricolor, bratek polny, kwiat św. Trójcy, braciszek, dziki bratek, bratek trójbarwny.

 

W naturze występuje też fiołek polny –  viola arvensis.

Fiołek trójbarwny jest rośliną małą, roczną lub dwuletnią. Rośnie do ok. 30 cm wysokości.

 

Fiołek ma działanie odtruwające oraz wzmacniające przemianę materii. Wykazuje też działanie napotne i słabo wykrztuśne. Leczy się nim niektóre schorzenia skóry, jak np. wyprysk czy trądzik, liszajec, świąd czy łojotok skóry.

 

Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne, stosuje się go w chorobach nerek, stanach zapalnych dróg moczowych i jako odtrutkę po antybiotykach.

 

Czy wiesz, że…? Z rośliny tej robi się syrop, który łagodzi kaszel zwłaszcza u małych dzieci.

 

Ciekawostka. Fiołek trójbarwny jest roślina delikatną, więc jego zbieranie powinno odbywać się szczególnie ostrożnie. Zrywa się go wcześnie, zaraz po zniknięciu rosy. Trzeba go szybko suszyć – nie na słońcu – tak, by kwiaty nie zwiędły.

 

Uważaj na…Fiołek ma lekkie właściwości trujące, dlatego świeżej rośliny nie można jeść. Nie podaje się go również doustnie małym dzieciom.

 

KAPUSTA WARZYWNA

Inaczej brassicaoleracea.

 

Roślina ta pochodzi z rodziny kapustowatych. Jej dzika odmiana rośnie przy morskich wybrzeżach Wielkiej Brytanii, zachodnim i północnym Francji, na północnym wybrzeżu Hiszpanii oraz na morskich brzegach w Szlezwik-Holsztynie w Niemczech. Odmiany kapusty warzywnej najczęściej hoduje się w klimacie umiarkowanym i podzwrotnikowym. Jej niektóre odmiany hoduje się też jako rośliny ozdobne lub pastewne.

 

Odmianą kapusty warzywnej jest kapusta włoska oraz kapusta brukselka.

 

W jej składzie chemicznym mieszczą się białka, karoten, sole mineralne (wapń, fosfor, potas, sód, magnez, cynk), witaminy (C, A, B1, B2, B3, B6, E) oraz kwas foliowy.

 

Kapusta warzywna hodowana jest głównie jako warzywo. Znana jest już od czasów starożytnych. Na stałe zagościła w jadłospisie wielu osób, m.in. dzięki witaminizującym i wzmacniającym właściwościom. Ponadto warzywo to działa dobroczynnie w przypadkach leczenia oparzeń, odmrożeń, obrzęków oraz chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy.

 

KARCZOCH ZWYCZAJNY

Inaczej cynarascolymus.

Roślina ta pochodzi z wybrzeży Morza Śródziemnego. Jarzyna jest bardzo popularna i uprawia się jąprzede wszystkim w Zachodniej Europie, Ameryce Północnej i Południowej, a także w Azji. Karczoch zwyczajny rośnie do 1,5 metra wysokości.

Karczoch zwyczajny jest rośliną wieloletnią. Jego część jadalną jest dno kwiatowe i nasada łusek wokół koszyczka.

Bylina ta jest tak doceniana m.in. dlatego, że to wielkie źródło białek, substancji mineralnych węglowodanów i witamin: C, B1, B2, prowitaminy A. Stosuje się go w zaburzeniach wątrobowych i nerkowych. Jest także używany uzupełniająco w terapii hipercholerosterolemii i objawach niestrawności jak np. wzdęcia, mdłości i złe trawienie.

Roślina działa przeciwmiażdżycowo,obniżając poziom cholesterolu. Ponadto działa ochronnie na wątrobę. Wykazano też jej działanie przeciwutleniające. Karczochy są dobre również na mdłości i na kłopoty trawienne. Liść karczocha, który zawiera duże ilości soli, potasu, flawonoidów i kwasów działa moczopędnie.

 

© Copyright Serwis wielotematyczny nie tylko dla kobiet 2024